JABLKÁ
Zásadné body správnej prípravy kvasu z ovoci:
- čisté kvasné nádoby
- kvas plniť len do 4/5 objemu kvasnej nádoby
- Tieto nádoby nesmiete hermeticky neuzatvárať, kvas musí dýchať a vznikajúci oxid uhličitý musí mať možnosť uniknúť von.
- Pripraveným zákvasom v vinných kvasiniek zakvasíte umyté ovocie
- kvasnú nádobu naplniť pokiaľ možno naraz
- umiestnenie nádoby do čistej a prevzdušnenej miestnosti
- Kvasenie má lepší priebeh v tekutejšom kvase, najme pri jabkách treba niekedy pridávať vodu.Voda v tomto prípade zastrešuje dve funkcie: vytláča z pomletého ovocia vzduch a do vody sa vyplavia cukry, čo zlepší prostredie pre kvasinky.
Ak sa voda do hustého kvasu nepridá pred kvasením, bude to potrebné pridať pred samotnou destiláciou, pretože takéto kvasy sa zvyknú pripaľovať na boku kvasného kotla a to znižuje kvalitu výsledného produktu.
Celkový priebeh kvasenia a kvalita surovín sú smerodajním aspektom k dosiahnutiu kvalitného ddestilátu. Je nutné vytvoriť pre kvas tie najlepšie podmienky, pretože pri kvasení vznikajú rôzne chuťové aromatické látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú výsledný destilát ale naopak infikované kvasy zhoršia výsledné vlastnosti destilátu.
Mikroorganizmy nachádzajúce sa spoločne s kvasinkami v kvase treba zlikvidovať. Fosforečnan Amónny (Živná soľ) ktorá sa pridáva do kvasu v množstve 20-25g na 100l kvasu pre zlikvidovaanie mikroorganizmov sa dá zaobstarať v predajniach so záhradkárskymi potrebami. Ďalším dôležitým aspektom je optimálna teplota. V miestnosti v ktorej budete skladovať kvas, urdžiavajte teplotu 12 - 16 °C. Teploty nad 20 °C pozitívne vplývajú na rozvoj mikroorganizmov octového kvasenia a taktiež vzniká väčšie množstvo odparovaného alkoholu a zvýšeniu strát aromatických látok destilátu.
Nemiešajte kvas počas kvasenia! Vniknutie vzduchu do kvasu vytvára oxidáciu vytvoreného alkoholu na kyseliny (zhoršenie chuti destilátu a väčšie straty alkoholu)